11 (B1-B2) Ekologija – mada ar gyvenimo būdas?
Ar žinai, kokia yra mano mėgstamiausia mada? Tai eko mada!
Šiandien vis labiau populiarėja ekologiškas gyvenimo būdas. Visi žinome apie mikroplastiką, namuose turime net kelias šiukšlių dėžes, suprantame, kodėl Lidle nebegali nusipirkti plastikinių maišelių ir t.t.
Ekologiškas gyvenimo būdas yra ne tik madingas, bet ir būtinas mūsų planetos ateities gerovei. Pokalbio su savo eko draugais metu sužinojau labai svarbų ekologijos apibrėžimą – tai yra darnus gyvenimas su savo aplinka. Tu stengiesi neteršti, padėti ir draugauti su gamta, miestu, žmonėmis. Kitaip tariant, puoselėji tvarų gyvenimo būdą.
Ką gali padaryti TU?
Kaip paprastas žmogus - gali prisidėti prie ekologiško gyvenimo. Yra daugybė mažų, bet svarbių žingsnių, kuriuos galime įgyvendinti kasdieniame gyvenime.
Pavyzdžiui, visi galime pasistengti sumažinti plastikinių maišelių naudojimą. Prisimenu, seniau parduotuvėje būdavo keista tiesiog sumesti pomidorus į krepšį, bet dabar tai atrodo normali praktika. Neseniai Lietuvoje plastikiniai vienkartiniai maišeliai tapo mokami, kad paskatintų žmones jų nenaudoti be reikalo. Atrodo, kad vis daugiau žmonių ir organizacijų stengiasi vartoti mažiau plastiko.
Galime rinktis daiktus iš antrų rankų, tai yra, naudotus daiktus, skaitytas knygas, dėvėtus drabužius arba bent dar kartą panaudoti pakuotes. Aš taip dažnai darau, kai siunčiu ką nors paštu – panaudoju senas dėžutes ar pakuotes.
Kitas svarbus momentas – tai maisto atliekos. Labai daug maisto išmetame, kai per daug nusiperkame ar kai nesuplanuojame ką valgysime. Maisto švaistymas yra rimta problema pasaulyje, todėl smagu, kad vis daugiau žmonių kompostuoja, atsakingai apsipirkinėja ir stengiasi panaudoti maisto likučius.
Vienas mano mėgstamiausių būdų gyventi ekologiškai tai rinktis ekologiškus keliavimo būdus – vaikščioti pėsčiomis, važinėti dviračiu ar keliauti viešuoju transportu. Be to, taip gali sutaupyti pinigų!
Na, ir kaip mus mūsų mamos ir tėčiai išmokė - nepamirškime taupyti vandens ir elektros! Gerai užsukime vandens čiaupą, išjunkime elektros prietaisus, kai jų nenaudojate.
Tvari Lietuva
Lietuvoje taip pat yra daugybė ekologiškų iniciatyvų ir verslų. Ar kada girdėjai apie „Darom“? Tai kasmetinė akcija: kartą per metus visa Lietuva – moksleiviai, kaimynai, darbo kolektyvai ir t.t. – eina tvarkyti savo aplinkos, miškų, parkų. Kasmet šios akcijos metu surenkama labai daug šiukšlių ir kasmet darosi pikta, kad žmonės palieka šiukšles netikėtose vietose. Oficialiame puslapyje gali paskaityti daugiau apie „Darom“ iniciatyvas.
Ar žinojai, kad „Vinted“ yra lietuviškas verslas? Tai puiki vieta pirkti ir parduoti dėvėtus, bet gerus drabužius, batus, žaislus ar knygas. Dabar „Vinted“ jau gerai žinomas Europoje, bet prisimenu, kai viskas prasidėjo – galėjai ten nusipirkti tik drabužių. Taip pat smagu, kad kai žmonės siunčia drabužius ar kitus daiktus paštu, juos pakuoja ne į naujas pakuotes.
Lietuvoje labai populiarus parduotuvių tinklas „Humana“. Jei gyveni Lietuvoje, tikrai žinai šią parduotuvę. Tai dėvėtų drabužių parduotuvė, kuri tikrai yra visuose Lietuvos miestuose. Vilniuje, manau, jų yra kiekvienoje gatvėje! Pastebėjau, kad šiais laikais rengtis dėvėtais ar vintažiniais drabužiais yra itin populiaru.
Panašus į „Vinted“ puslapis, skirtas knygoms, yra „Bookswap“. Jis neseniai pasirodė Lietuvoje, tačiau nėra lietuviškas. Turbūt iš pavadinimo supranti, kad ten gali mainyti skaitytas knygas. Manau, tokių puslapių turėtų būti ir daugiau! Žinoma, visada yra bibliotekos, tai tikrai puikus tvaraus vartojimo pavyzdys - tu neperki knygų, o jas pasiskolini.
Viena mano mėgstamiausių lietuviškų kompanijų yra „Uoga Uoga“, kuri gamina natūralią, ekologišką, rankų darbo kosmetiką. Jų produktai ne tik gaminami iš natūralių ingredientų, bet ir pakuojami į draugiškas aplinkai pakuotes. Jie gavo ne vieną apdovanojimą už savo produktus!
Džiaugiuosi, kad ekologijos madą galime matyti ir mažesnėmis formomis, pavyzdžiui, Lietuvoje nebeparduoda plastikinių šiaudelių, už plastikinius maišelius turi mokėti, o vilniečiai turi mažiau mokėti už šiukšles, jei jas rūšiuoja.
Apie ekologiją būtų galima kalbėti ir kalbėti… Gali pažiūrėti daugiau naujienų apie Lietuvos situaciją čia - Tvari Lietuva.
Bet dabar tu papasakok, o kokią vietą ekologija užima tavo gyvenime? Kokių ekologiškų įpročių turi?
Iki pasimatymo kitą kartą!
Kas toliau?
I. Mokykis paryškintus naujus žodžius čia:
II. Komentaruose papasakok: ar tu rūšiuoji? Ar perki ekologišką maistą arba kitus produktus? Kas tau yra ekologija?
Aš taip pat kiek tik įmanoma bandau puoselėti tvarų gyvenimo būdą. Aš neturiu mašinos, o važinėju dviračiu. Aš bandau keliauti dažniausiai traukiniu, o ne lėktuvu. Aš stengiuosi pirkti tik sezoninius vaisius ir daržoves - pavyzdžiui, pomidorus valgau tik vasarą (dabar labaaaaai laukiu pirmųjų pomidorų iš Belgijos!). Mažiau apsipirkinėju, rūšiuoju, ir taip toliau.
Žinoma, balsuoju už politikus, kurie nori saugoti aplinką, nes ekologija yra taip pat politinis klausimas...
Ačiū Viktorija, buvo įdomi laida :) nežinojau 'Uoga uoga' įmonės !